Ekonomi

ABD Gözetim Kurulu: “Kripto rezerv raporları güvenilir değil”

Denetim standartlarını belirleyen ABD Halka Açık Şirket Muhasebe Gözetim Kurulu (PCAOB), finansal süreçlerin güvenilirliği konusunda kripto şirketleri tarafından rutin olarak yayınlanır. “rezerv kanıtı”raporlarının yeterli olmadığını beyan etmiştir.

Kurul, Menkul Kıymetler ve Borsa Komitesi’nin (SEC) yetkisi altında faaliyet gösteren bir gözlemci olarak hareket eder. Çarşamba günü yapılan açıklamada, söz konusu raporların bu tespitler doğrultusunda standartlara uygun olmadığı belirtildi.

Rezerv kanıtı raporları, sanal varlık işletmeleri tarafından, özellikle klasik finansta bulunan tam ölçekli kontrollerin sağlanamadığı durumlarda sıklıkla kullanılır. kraken, kripto.com, BinanceGlobal platformlar da bu raporları periyodik olarak yayınlamaktadır.

Ancak PCAOB’ye göre bu raporlar varlıkların yalnızca anlık bilgilerini sağlıyor. Kripto varlığın yükümlülüklerine, yeterli teminata sahip olup olmadıklarına veya varlık sahiplerinin hak ve sorumluluklarına değinmez. Bu nedenle rezerv kanıtı raporları, şirketlerin iç kontrolleri ve yönetişimi hakkında herhangi bir bilgi sağlamaz.

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu