Teknoloji

Avrupa’da ChatGPT Tartışması: Yasak mı?

Son aylarda yapay zeka sektöründe yaşanan beklenmedik gelişmeler sonucunda dünyada birçok ülke harekete geçti. Asya ülkeleri ve ABD’den sonra yapay zeka konusu Avrupa hükümetleri için de tartışma konusu haline geldi. Kıta, özellikle ünlü chatbot ChatGPT için endişelenmeye başladı. Detaylar haberde.

Geçtiğimiz haftalarda yeni versiyonuyla herkesin ağzını açık bırakan ChatGPT, hızlı gelişimi sonucunda Avrupa’da bir ilk olarak İtalyan hükümetinin eline takılmıştı.

Ülkenin veri koruma kurumu, platformu geçici olarak askıya aldı ve OpenAI’den bilgi süreci konusunda daha şeffaf olmasını istedi. Bu arada hükümet, yazılımın reşit olmayan vatandaşlara göre filtrelenmesi gerektiğini söyledi.

Yaşananların ardından Fransa ve İspanya’da bilinen yapay zeka aracı hakkında alarma geçtiklerini belirtti. Avrupa Birliği’nin bundan tam iki yıl önce yasalaştırdığı yapay zeka uygulamasını yenilemek isteyen ülkeler, bu alanda İtalyan hükümeti ile ortak fikirlere sahip.

2021’de çıkan yasa tasarısından söz eden bazı bürokratlar, yapay zeka sektörünün o zamandan bu yana çığır açtığını belirterek Avrupa Birliği’ni davet etti.

Bu noktada AB, başta ünlü sohbet robotu CahtGPT olmak üzere diğer tüm yapay zeka araçları hakkında soruşturma başlatabilir.

Peki bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? ChatGPT’nin kısıtlanması gerektiğini düşünüyor musunuz? Yorumlarda buluşalım…

haber-aydintepe.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu