Yaşam

Ayvalık’ta karaya çıkan yavru Akdeniz foku vatandaşlar tarafından yakalanarak denize bırakıldı.

Ayvalık’ta vatandaşlar, Akdeniz foku yavrusunun karaya çıktığını fark ederek, yavruyu yakalayıp denize bıraktı. Deniz bilimleri üzerine kitaplar yazan Mert Gökalp’in paylaştığı o görüntülerde, yavrunun sütten kesilmediği ve hayatta kalabilmesi için annesiyle yeniden buluşmanın çok değerli olduğu belirtildi.

Mert Gökalp, görüntülerin olduğunu belirterek, “Bu üslup yarışmaları çok değerli arkadaşlar. Bu yavru henüz sütten kesilmemiş bir fok yani annesi ya yakınlardaydı ya da annesinden farklıydı. Ayvalık civarlarında bilgimiz dahilinde, bu yüzden büyük bir ihtimalle ya yoldan çıkmış ya da yoldan çıkmıştır.Fırtınada sürüklenen ve annesinden farklı düşen bu bebek buralara kadar geldi.Lağımdaki yaratıklar dikkatini çekti ve kıyıya çıktı.Neyse ki vatandaş geç olmadan fark etti ve ucubeyi suya bıraktı.Fokun yavru olmasına rağmen ne kadar büyük ve ağır olduğunu görüyoruz.Yavrular.Foklar sizden daha uzun aralıklarla kayıt yapabilen canlılardır. Hayal edin. Burada annesine kavuşmak çok kıymetli. Annesi olmadan yaşaması çok zor. Umarız annesine kavuşur” diye paylaşımda bulundu.

Gökalp, benzer durumlarla karşılaşanların durumu acilen Akdeniz foklarının yaşam alanları ile birlikte korunması ve araştırılması amacıyla kurulmuş bir sivil toplum kuruluşu olan SAD-AFAG’a bildirmesi gerektiğini de belirtti.

İşte o anlar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu