Haber

Balçovalı Kadınlar Şiddete Dur Dedi

25 Kasım Bayana Yönelik Şiddete Karşı Memleketler arası Gayret Günü nedeniyle Balçova Belediyesi ve Yaşar Üniversitesi Bayan ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (YÜKAM), şiddete karşı bir farkındalık aksiyonu düzenledi. Balçovalı Bayanlar ve Yaşar Üniversitesi Bağlantı Fakültesi öğrencilerinin katıldığı harekette Lider Fatma Çalkaya “Şiddet durana kadar sesimizi yükselteceğiz” dedi.

Tüm dünyada 25 Kasım tarihinde çeşitli etkinlikler ve farkındalık aksiyonları yapılan Bayana Yönelik Şiddete Karşı Memleketler arası Uğraş Gününde Balçovalı Bayanlar da şiddete dur dedi. Balçova Belediyesi ve Yaşar Üniversitesi Bayan ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından ortaklaşa organize edilen hareket Balçova Belediyesi önünde gerçekleştirildi. Balçovalı Bayanların ağır ilgi gösterdiği aksiyonda birinci olarak bayana karşı şiddet aksiyonları hakkında bilgi verilmesi ve şiddete karşı toplumun tüm kesitleri tarafından alınması gereken tedbirlerin anlatıldı. Aksiyona katılan bayanlar Lider Fatma Çalkaya ve YÜKAM Müdürü Prof.Dr. Huriye Toker ile birlikte hazırlanan panoya boyalı ellerini basarak Şiddete Karşı bildiri verdi.

Bilgilendirmenin Bayana karşı uğraşın bir gün değil 365 gün olması gerektiğini tabir eden Balçova belediye Lideri Fatma Çalkaya “Ne yazık ki İstanbul mukavelesinin bir gecede iptal edilmesi ile hukukî manada bayanlar şiddete karşı yalnız bırakıldı. Bu yüzden bayanlar güçlü olmadan şiddet bitmeyecektir. Bayanlar ekonomik alanda, siyasal alanda güçlü olursa şiddet o kadar çabuk biter. Bilhassa siyaset alanında çok güçlü olmamız gerekiyor. Bayanlarla ilgili kanunlara bayanlar kendileri imza atmalıdır. Biz lokal manada Balçova’da bunu gerçekleştiriyoruz. 2004 yılından bu yana Semtevlerimiz ile başlattığımız bayan harekatını yasal manada güçlendirmek ve sürdürülebilir kılmak için 2019 stratejik planımıza Bayan başlığını koyduk. Bu ay da Lokal Eşitlik Aksiyon Planımızı bitirdik ve meclisimizden geçireceğiz. Hasılı biz şiddetsiz bir toplum oluşuncaya kadar sesimizi daima yükseltip uğraş edeceğiz” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu