Ekonomi

BM Mali’ye yardım çağrısı: Yıl sonuna kadar 200 bin çocuk açlıktan ölebilir

Birleşmiş Milletler (BM) Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve BM Dünya Beslenme Programı (WFP) ortak bir bildiri yayınladı. BM, Mali’ye gerekli yardımın ulaştırılmaması halinde 2023 sonuna kadar 200 bin çocuğun açlıktan ölebileceği uyarısında bulundu.

1 MİLYON ÇOCUK TEHLİKE ALTINDA

Açıklamada, devam eden çatışmalar, yerinden edilme ve sınırlı insani yardımlar nedeniyle yıl sonuna kadar 5 yaşın altında yaklaşık 1 milyon çocuğun akut yetersiz beslenmeye itilebileceği belirtildi.

FİNANSAL NÜFUSUN DÖRTTE BİRİ BESLENME SORUNUYLA KARŞILAŞIYOR

Mali nüfusunun yaklaşık dörtte birinin gıda güvensizliğiyle uğraştığına dikkat çeken Menaka bölgesinde aralarında pek çok çocuğun da bulunduğu 2 bin 500 kişinin açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu kaydedildi.

Açıklamada, dünyada birçok sorunun yaşandığı bir dönemde “kimi kurtaracağını seçme hakkının” bulunmadığına dikkat çekilerek, insani krize hızlı çözüm bulunmasının büyük önem taşıdığı vurgulandı. Mali’de.

YARDIM PARALARI YETERLİ DEĞİL

“Mali’ye gerekli yardım ulaştırılmazsa 2023 sonuna kadar 200 bin çocuk açlıktan ölebilir.” Uyarıda bulunulan açıklamada, durumun ciddiyetine rağmen ülkeye sağlanan yardım fonlarının oldukça düşük düzeyde olduğunun altı çizildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu