Ekonomi

Değerli Metaller Altın, Gümüş ve Endüstriyel Metal Bakır %15-20 Artabilir – Citigroup

Bu ikinci çeyrekte emtia piyasasındaki artışlarda metaller başı çekerken, altın, gümüş ve bakırın değerinde kayda değer artışlar görüldü.

Citi analistlerine göre, hem değerli hem de endüstriyel metallerin ABD dolarının değerine ve faiz oranlarındaki değişikliklere verdiği olağan tepki göz önüne alındığında bu güçlü performans dikkat çekicidir.

Analistler, “Gerçekten de bu varlıkların değerleri, yükselen ABD dolarına ve ABD devlet tahvili getiri eğrisi boyunca faiz oranlarındaki önemli artışlara rağmen yükseldi” dedi.

“Temel senaryomuz altın, gümüş ve bakır fiyatlarındaki artış eğiliminin önümüzdeki 0-3 ay içinde %5-10 ve muhtemelen 6-12 aylık bir süre içinde %15-20 oranında daha genişleyebileceğine işaret ediyor.”

Citi analistleri, ikinci çeyreğin sonundan önce altın ve gümüş fiyatlarında hafif bir düşüş yaşanabileceğini, ancak 2024’ün ikinci yarısında önemli bir yükseliş olacağını ve altının ons başına yaklaşık 2.500 dolara, gümüşün ise ons başına 30-32 dolara ulaşabileceğini öngörüyorlar.

Bu metallerin önemli piyasa değeri ve endeks temsilinin, özellikle ekonomik toparlanma ve hafif bir ekonomik yavaşlama ortamında, yukarı yönlü bir eğilimin genel emtia getirilerini ve piyasa havasını önemli ölçüde artırabileceği anlamına geldiğini savunuyorlar.

Citi ekibi, “Comex altındaki istikrarlı artış, açık sözleşme sayısının ve işlem hacminin son haftalarda istikrarlı bir büyüme ve zirveler gösterdiği, güçlü piyasa aktivitesine ve yatırımcıların artan ilgisine işaret eden olumlu bir trend göstergesi ile destekleniyor” dedi.

Bakırın da teknik göstergelerinde benzer, ancak biraz daha az iyimser bir eğilim yaşamasını bekliyorlar.

Bu makale yapay zeka teknolojisi kullanılarak hazırlanmış, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu