Haber

DEM Parti’den İzmir’e adaylığı tartışılan Tunç Soyer sessizliğini bozdu

İzmir’de CHP’den yeniden aday gösterilmeyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in DEM Parti’den aday olacağı iddiaları siyasi lobileri harekete geçirdi. Soyer’in basın danışmanı iddialara ilişkin, “Adaylıkla ilgili herhangi bir tartışma yok” dedi.

CHP, yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olarak mevcut Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’ı seçti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yeniden aday gösterilmemesine tepki gösterdi. Soyer’in İzmir’de henüz adayını açıklamayan DEM Partisi’nden aday gösterileceği iddia edildi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer

“TOPLANTI YOK”

Konuyla ilgili Yeniçağ’dan Tolga Şahin’e açıklama yapan Soyer’in basın danışmanı Ali Kıvanç Ege, “Adaylıkla ilgili herhangi bir tartışma yok” dedi. Bir açıklama yaptı.

CHP’NİN İZMİR ADAYI CEMİL TUGAY OLDU

CHP’nin 31 Mart 2024 Yerel Yönetimler Genel Seçimi İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve ilçe belediye başkan adayları geçtiğimiz günlerde belirlendi. CHP Parti Meclisi (PM) Başkanı Özgür Özel’in başkanlığında 2,5 saat süren toplantının ardından yapılan yazılı açıklamaya göre, CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cemil Tugay oldu.

CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cemil Tugay

TUNÇ SOYER ADAY BELİRTME SÜRECİNE TEPKİ VERDİ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP’nin Merkez Yönetim Kurulu toplantısına 5 dakika kala yeni dönem için aday gösterilmeyeceğinin kendisine bildirildiğini belirterek, bunu “en hafif tabirle siyasi nezaketsizlik” olarak değerlendirdi. Soyer, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, önce Seferihisar’da, ardından İzmir’de titizlikle çalıştığını ve Türkiye’ye örnek olacak birçok uygulamaya imza attığını belirtti.

“BUNLARI SİYASİ BOZUKLUK OLARAK GÖRÜYORUM”

Görev yaptığı dönemle ilgili alnının temiz, vicdanının rahat olduğunu belirten Soyer, şunları kaydetti: “Merkez Yürütme Kurulu toplantısından 5 dakika önce görev yapmayacağımın bana bildirilmesini en hafif tabirle siyasi nezaketsizlik olarak görüyorum. Büyükşehir Belediyesi’nin ilk dönem sonunda yeni dönem için aday gösterilmesi. Ancak bu nezaketsizlikten öte bir şey değil.” “En kötüsünün CHP’nin aday seçim sürecindeki eksiklikleri ve hataları olduğunu düşünüyorum.”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer

“Adaylık süreçlerinde tüm belediye başkanları için aynı objektif kriterlerin uygulanması gerekirken maalesef durum böyle olmadı.” Soyer, “Ayrıca örgütün sesinin dinlendiğine, tabanın ve sivil toplum kuruluşlarının tercihlerinin dikkate alındığına dair bir emare yok. Talep edilmesine rağmen ön seçim yapılmadı ve ön seçim yapılmadı. Süreç İzmirlilerle şeffaf bir şekilde paylaşılmadı. Bütün bunlar yapılmadı, sadece siyasi ödül ve cezalar kullanıldı.” Endişe vericidir.” ifadelerini kullandı.

Adayların açıklanmasında gecikmenin İzmir halkına saygısızlık olduğunu savunan Soyer, adayları açıklanan tüm büyükşehir ve ilçe belediye başkan adaylarını tebrik ettiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu