Ekonomi

Emekli çiftçilerin ikramiye talebi ziraat odalarını harekete geçirdi

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, emeklilere verilecek 5 bin lira ikramiyeden yararlanmak için ziraat odalarından kaydını sildirmek isteyen çiftçilerin sayısının arttığını belirterek, “Çiftçilerimiz 1 Ekim 2023’ten önce kayıt sildirmiş olsaydı bu ikramiyeden yararlanabileceklerdi ama artık kayıt sildirip üretimi durdurabilirler” dedi. Vazgeçmek sorunu çözmüyor.” sözünü kullandı.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, bir defaya mahsus 5 bin liralık ikramiyeden yararlanamayan emekli çiftçilerin durumunu değerlendirdi.

Bu konuda bilgi kirliliği yaşandığına işaret eden Bayraktar, “İnsan ve bilgi kirliliği yaratan bu durum nedeniyle üretim yapan çiftçilerimiz ziraat odası kayıtlarını silmek istiyor. Ziraat odalarımızın telefonları ve Birliğimiz çalmıyor, üreticilerimiz ya ‘Üretimi durdurduk, kayıtlarımızı silin’ diyorlar, ya da ‘Artık üretmiyoruz’ diyorlar, ‘Üretmek istemiyoruz, kayıtlarımızı silin’ talebinde bulunuyorlar. Çiftçilerimiz bu mağduriyetin önümüzdeki dönemde verilecek takviye veya ikramiyelere engel oluşturmasından kaygılı.” dedi.

Uzun yıllardır arazi sahibi olan ancak çeşitli nedenlerle üretim yapamayan ve kayıtlı çiftçi olanların ikramiyeden yararlanamayacağını vurgulayan Bayraktar, şöyle konuştu:

“Bu süreçte büyük bir kaos yaşanıyor. Kışa girdiğimiz şu günlerde bu ikramiyeyle biraz olsun rahatlayacak olan emekli çiftçilerimiz, bekledikleri uzun banka kuyruklarından döndüler ve umduklarını bulamadılar. Her ne kadar ikramiyeden faydalanmak için ziraat odalarına giderek kaydını sildirmek isteyen çiftçilerin sayısı artmış olsa da burada esas olan Ekim ayıdır” Yani çiftçilerimiz 1 Ekim 2023 tarihinden önce kayıt yaptırmış olsaydı, Bu bonustan faydalanabilirlerdi ama şimdi kayıt sildirmek ve üretimden vazgeçmek sorunu çözmüyor.”

Çiftçilerin bu konuda beklediği müjdenin bir an önce verilmesi gerektiğini belirten Bayraktar, konuyu takip ettiklerini ve ilgili alanlarda girişimlerde bulunduklarını sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu