Haber

Enerjisa Enerji sürdürülebilir balıkçılık projesiyle Karataş için seferber oluyor

Enerjisa Enerji sürdürülebilir balıkçılık projesiyle Karataş için seferber oluyor

 

Türkiye’nin en büyük katılımlı sosyal sorumluluk hareketi olan Sabancı Cumhuriyet Seferberliği kapsamında yürütülen Adana Karataş sürdürülebilir balıkçılık projesi etkinliği geniş bir katılımla gerçekleştirildi.

Enerjisa Güç’ün ev sahipliğinde CarrefourSA, Enerjisa Üretim ve Sabancı Holding’in desteklediği projeyle Cumhuriyetin 100. yıl coşkusu deniz, sahil ve limanın temizliği için gün boyu çalışan 300 Sabancı Gönüllüsü ile kutlandı.

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında sürdürülebilir bir yaşam için öncü ve örnek olma misyonuyla; Doğaya, canlılara ve yeni nesillere güzel bir gelecek bırakmak ve Atatürk’ümüzün mirasına sahip çıkmak için yürütülen Sabancı Cumhuriyet Seferberliği’nin 3. yılında en değerli projelerden birine imza atan Enerjisa Power, Ana gelir kaynağı balıkçılık olan Adana Karataş için kapsamlı ve sürdürülebilir bir balıkçılık sistemi oluşturmak.

 

Güneş enerjisi santrali ile maliyetler düşecek ve deniz atıklarından gelir elde edilecek.

 

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Sabancı Cumhuriyet Seferberliği kapsamında deniz eserlerinin en çok çıkarıldığı bölgelerden biri olarak eşsiz bir hazineye sahip olan Karataş, deniz kirliliğiyle mücadele ediyor. Enerjisa Güç, denizdeki plastik atıklar için Karataş’ta plastik atık geri dönüşüm merkezi kuruyor. Hem bölgedeki balıkçılar hem de deniz biyoçeşitliliği açısından sürdürülebilir olan bu projede balıkçılar deniz atıklarını toplayarak atık geri dönüşüm merkezine getirecek ve bundan gelir elde edecek.

 

Sabancı Cumhuriyet Seferberliği ile Karataş Su İşleri Kooperatifi’ndeki buz üretim tesisinin çatısına kurulacak güneş enerjisi santrali, enerji maliyetinin tamamını yenilenebilir enerjiden sağlayacak. Yenilenebilir enerjiyle çalışan tesislerde üretilen buz, düşük maliyetle balıkçılara verilecek ve yaratılan tasarruf, bölgedeki kadınların kooperatifte istihdamına katkı sağlayacak.

 

Karataş Su İşleri Kooperatifinin teknik kapasitesinin artırılması amacıyla CarrefourSA tarafından verilen ‘Sürdürülebilir Balıkçılık’, ‘Balıkçılıkta Ergonomi’ ve ‘Plastik Atık Yönetimi’ eğitimleriyle katılımcılar yeni yetkinlik ve beceriler kazanacak.

 

Sosyal sorumluluk alanında topluma en duyarlı projeleri hayata geçirme çabasında olan Enerjisa Enerji’nin ev sahipliğinde gerçekleştirdiği Adana Karataş – Sürdürülebilir Balıkçılık projesinin Sabancı Cumhuriyet Seferberliği etkinliği geniş bir katılımla gerçekleştirildi. Sabancı Grubunu temsilen CarrefourSA, Enerjisa Üretim ve Sabancı Holding gönüllülerinin yanı sıra bölgeden sorumlu dağıtım şirketi Enerjisa Toroslar EDAŞ’tan üst düzey yöneticilerin de aralarında bulunduğu gönüllüler alandaydı. Adana’nın nüfusun yüzde 90’ının balıkçılıkla geçindiği Karataş’ta yaşayan yöre halkı ve Sabancı Gönüllüleri, bu özel günü toplamda 300 kişilik geniş bir katılımla Cumhuriyet’e yakışır bir çalışmayla kutladı.

 

Seferberlik kapsamında Sabancı Gönüllüleri, aralarında bir Sabancı Gönüllüsü’nün de bulunduğu dalış grubu tarafından denizden çıkarılan çeşitli atıkları ve hayalet ağları balıkçı tekneleriyle topladı, limanda ve Harbiş Plajı’nda kapsamlı bir atık toplama faaliyeti gerçekleştirildi. Faaliyet günü sonunda 878 kg atık toplanarak atık geri dönüşüm merkezine teslim edildi.

 

Ülkemiz için çalışarak Cumhuriyetimizi kutladık

 

Tüm çalışmalarını etki odaklı sürdürülebilirlik hedefleri kapsamında yürüttüklerini belirten, Enerjisa Enerji CEO’su Murat Pınar , “Cumhuriyetimizin 100. Yılında 3. Cumhuriyet Seferberliğini düzenlemenin ve bu özel günü ülkemiz için seferberlik yaparak kutlamanın gururunu yaşıyoruz. Enerjisa Güç olarak ev sahipliği yaptığımız ve gönüllülük esasıyla yürüttüğümüz sürdürülebilir balıkçılık projemizde ülkemizin en değerli balıkçılık merkezlerinden biri olan Adana Karataş için seferber olduk. Bu projeyi bölgeye getirerek yenilenebilir enerjiden biyoçeşitliliğe, balıkçıların teknik kapasitesinin arttırılmasından kadın istihdamına kadar birçok alanda değerli kazanımlar elde edeceğiz. Daha yeterli bir gelecek için gelecek nesillere refah getirme sorumluluğumuzun bilinciyle hareket ediyoruz. “Bu noktada bize destek veren CarrefourSA ve Enerjisa Üretim şirketlerine de teşekkür ederiz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

omerliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu