Ekonomi

Euro Bölgesi PMI endeksinde beklenmedik artış

Euro Bölgesi işletmeleri, rekor enflasyonun soğuması ve gelecekteki üretim beklentilerinin güzelleşmesiyle, bölgenin ekonomik çöküşünün hafifleyebileceğine dair süreksiz işaretler görüyor.

S&P Global’e göre, imalat ve hizmet sektörlerinde faaliyeti ölçmekte kullanılan göstergelerden biri Kasım ayında beklenmedik bir şekilde arttı.

Kurumun tahmini 19 ülkeden oluşan bölgede bir durgunluğun devam ettiğini kesin olarak belirtmesine rağmen, gerilemenin daha önce tahmin edilenden daha hafif olabileceğini düşünmek için biraz alan sunuyor.

Avrupa’nın en büyük iktisadı olan Almanya’da, fabrikalardaki satın alma müdürleri, tedarik mevcudiyetinde bir iyileşme ve girdiler için daha kısa teslimat süreleri bildirdiler. Özel sektör üretimi ise, art arda beşinci ayında daralırken Fransa’da Şubat 2021’den bu yana ilk kez daralma yaşandı.

S&P Global’e nazaran Euro Bölgesi için gelen datalar, gayri safi yurt içi hasılada çeyreklik yüzde 0,2’nin biraz üzerinde bir düşüşle tutarlı. Bileşik satın alma yöneticileri endeksi bir önceki ayki veri olan 47,3’ten Kasım’da 47,8’e yükseldi. Endeksin 50 üzerine çıkmasının büyümeye işaret ettiği belirtiliyor.

S&P Küresel ekonomisti Chris Williamson bilgilerle ilgili, “İmalatın endişe verici derecede ciddi bir gerileme içinde olduğu ve hizmet sektörü faaliyetinin de hâlâ yoğun baskı altında olduğu açık. Bu nedenle, bir durgunluk olası görünüyor, ancak en son veriler gerileme ölçeğinin daha önce korkulduğu kadar şiddetli olmayabileceğine dair umut veriyor” değerlendirmesinde bulundu.

İngiltere’de gerilemenin 2023’te berbatlaşması bekleniyor

İngiltere endeksi de özel dal faaliyetlerinde devam eden bir daralmaya işaret ederken, datadaki 48,3’e olan hafif artış, ekonomistlerin beklediği 47,5’e düşüşün üzerindeydi. S&P Küresel, İngiltere iktisadının sakinlikte olduğu konusunda uyardı ve gerilemenin gelecek yıla hakikat berbatlaşması bekleniyor.

Euro bölgesi siparişleri Kasım ayında sert formda düşmeye devam ederken ve bunun sonucunda istihdam artışı ölçülü bir düzeye gelirken, devam eden sıcak hava önümüzdeki aylarda güç kıtlığına ait birtakım kaygıların ve fiyat artışlarının hafiflemesine neden oldu.

Williamson, “Bu sadece yaşam maliyeti krizini bir dereceye kadar kontrol altına almakla kalmayacak, aynı zamanda daha parlak enflasyon görünümü daha fazla agresif politika sıkılaştırması ihtiyacı üzerindeki baskıyı biraz azaltacaktır” dedi.

Avrupa Merkez Bankası’ndaki siyaset yapıcılar, faiz oranlarını yükseltmeye son vermekten çok uzak olduklarının işaretlerini verirken yakında kurumun bilançosunu küçültmeye başlamayı planlıyorlar.

Bununla birlikte, birtakım daha şahin yetkililerin bile daha ölçülü bir duruşa geçerek, 50 baz puanlık bir hareketi kabullenmeye başlamasıyla, Eylül ve Ekim aylarındaki 75 baz puanlık çok büyük artışların tekrarlanmasına yönelik iştah azalıyor üzere görünüyor.

“Euro Bölgesi ekonomisi bu çeyrek ve 2023’te daralacak”

AMB Lider Yardımcısı Luis de Guindos Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Euro Bölgesi iktisadının mevcut çeyrekte ve 2023’ün ilk çeyreğinde büyük olasılıkla daralacağını söyledi.

Guindos, “Enflasyon önümüzdeki aylarda mevcut seviyelerde, yaklaşık yüzde 10 civarında kalacak. Bu, AMB’nin hedeflediği oranın yaklaşık beş katı” dedi. Guindos çekirdek enflasyonun yüksek kalacağını da kelamlarına ekledi.

Çarşamba günü ilerleyen saatlerde ABD’den gelecek PMI datalarının, dünyanın en büyük iktisadında büyüme eksikliğini göstereceği varsayım ediliyor. Daha evvel yayınlanan Avustralya dataları, PMI endeksinin Ocak ayından bu yana en düşük bilgi olan Ekim ayındaki 49,8’den 47,7’ye düştüğünü göstermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu