Ekonomi

Fed Başkanı olası faiz indiriminin sinyalini verdi, piyasalar temkinli tepki verdi

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın Kongre önünde verdiği son ifadede, ABD ekonomisinin artık aşırı ısınmadığını söylemesi olası bir faiz indiriminin ipuçlarını verdi. Powell’ın Salı günkü konuşması sırasında yaptığı yorumlar, faiz indirimi için durumun güçlendiğinin bir göstergesi olarak yorumlandı. Yatırımcılar, Powell’ın Çarşamba günü Temsilciler Meclisi komitesi önünde vereceği ikinci gün ifadesini daha fazla bilgi edinmek için bekliyor.

Eylül ayında faiz indirimine gidileceğinin daha açık bir şekilde teyit edilmesi beklentilerine rağmen, piyasalar sessiz bir tepki gösterdi. S&P 500 endeksi ve MSCI tüm ülkeler hisse senedi endeksi çoğunlukla değişmezken, dolardaki hafif yükseliş yatırımcıların Powell’dan daha güvercin bir duruş beklediğini gösterdi.

Faiz indirimi beklentisi, Salı günü geç saatlerde merkez bankasının Eylül toplantısına kadar faiz oranlarında yaklaşık %75’lik bir indirim olasılığına işaret eden Fed Funds vadeli işlemlerine de yansıdı. Bu beklenti CME FedWatch aracının fiyatlamasına dayanmaktadır.

Dikkatler ayrıca Perşembe günü açıklanacak olan tüketici fiyat endeksi raporuna çevrilmiş durumda ve bu raporda merkez bankasının tercihleriyle uyumlu ılımlı enflasyon işaretleri olup olmadığı incelenecek. Enflasyonda beklenmedik bir artış, faiz indirimi olasılığını zora sokabilir.

ABD piyasalarındaki istikrarlı seyrin aksine, Avrupa hisse senetlerinde daha belirgin hareketler yaşandı. STOXX 600 endeksi %0,9 düşerek neredeyse son bir ayın en önemli bir günlük düşüşünü kaydetti. Fransa’da CAC 40 endeksi, Pazar günü yapılan parlamento seçimlerinin ardından siyasi belirsizliklerin devam etmesiyle %1,6 oranında düştü.

ABD’deki siyasi gelişmeler de mercek altında; Başkan Joe Biden, eski Başkan Donald Trump ile yaptığı tartışmanın ardından yeniden seçim kampanyasını gözden geçirme çağrılarıyla karşı karşıya kaldı.

Reuters’ın ekonomistler arasında yaptığı bir ankete göre, Yeni Zelanda Merkez Bankası’nın Çarşamba günü kilit nakit oranını koruması ve yıl sonundan önce faiz oranlarını yalnızca bir kez düşürmesi beklenirken, küresel olarak merkez bankaları odak noktası olmaya devam ediyor.

Ayrıca, Çarşamba günü Çin’den piyasanın yönünü etkileyebilecek üretici ve tüketici fiyat enflasyonu rakamları açıklanacak. Salı günü, Çin’in mavi çipli CSI300 endeksi, teknoloji hisselerindeki kazançların etkisiyle %1,2’lik bir artış kaydetti.

Yatırımcılar ve piyasa katılımcıları, küresel piyasalara daha fazla yön vermesi muhtemel olan bu önemli gelişmeleri izlemeye hazırlanıyor:

  • Yeni Zelanda Merkez Bankası’nın politika toplantısı
  • Çin’in Haziran ayı üretici ve tüketici fiyat enflasyonu verileri
  • Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın Kongre’deki ifadesinin ikinci günü

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu