Ekonomi

Gimme Credit, Celanese’in Notunu Stratejik Girişimlerden Sağlanan Faydalar Nedeniyle İyileştirme Seviyesine Yükseltti

Tahvil analiz şirketi Gimme Credit, kimyasal madde üreticisi Celanese Corporation’ın (CE) notunu “Durağan “dan “İyileştirilebilir “e yükseltti. Gimme Credit, Celanese’nin işletme sermayesindeki mevsimsel düşüş ve faiz, vergi, amortisman ve itfa öncesi karda (EBITDA) hafif bir azalma nedeniyle ilk çeyrekte borç-özkaynak oranında küçük bir artış görmesini bekliyor. Bununla birlikte, Gimme Credit, 2024 yılının tamamı için tutarlı bir Mevsimsel Olarak Düzeltilmiş Yıllık Oran (SAAR), daha düşük hammadde maliyetleri ve şirketin iç iyileştirme çabalarının olumlu etkisinin FAVÖK’te bir artışa yol açacağını öngörmektedir.

İlk çeyrekte beklenen zorluklara rağmen, Gimme Credit Celanese’nin borç/özkaynak oranını yıl içinde 4,9’dan 4,5’e çıkaracağına inanmaktadır. Bu iyileşme, şirketin borcunu ödemek için kullanmayı planladığı 650 milyon dolar olarak tahmin edilen sermaye harcamaları ve nakit temettüler hesaba katıldıktan sonra işletme faaliyetlerinden elde edilen önemli net nakitin bir başka yılın sonucu olması muhtemeldir. Ancak Gimme Credit, Celanese’nin Acetyl ürünleri için pazarda önemli bir iyileşme olmadığı sürece, yakın vadede, yani önümüzdeki bir ila iki yıl içinde net borç-özkaynak oranının 3.0 olması hedefine ulaşmasını beklemiyor.

Borçlanma yoluyla finanse edilen 2022 yılında DuPont’tan Mobilite ve Malzemeler (M&M) bölümünün satın alınmasının ardından Celanese’nin net borç/özkaynak oranı kademeli olarak iyileşmekle birlikte hala yüksek kabul edilmektedir. Şirket 2023 yılını, son on iki ayın kazançlarına göre 4,9’luk bir oranla tamamladı. Yılın başlarında 5,5’in üzerinde olan bu rakam, 1 milyar dolarlık işletme faaliyetlerinden elde edilen güçlü net nakit ve toplam 480 milyon dolarlık varlık satışından elde edilen gelir sayesinde azaldı. Bu finansal eylemler, Asetil Zincir bölümündeki daha az başarılı bir yılı ve M&M bölümüyle ilk entegrasyon sorunlarını telafi ederek toplam borcun düşmesine yardımcı oldu.

Celanese’nin yakında müşteri stoklarını azaltma aşamasını geçmesi beklenmektedir. Ancak, şirketin Mühendislik Malzemeleri bölümü için önemli olan otomobil üretimi gibi satış hacimlerini artırabilecek daha geniş ekonomik faktörlerde ne zaman bir iyileşme olacağı hala belirsizdir. Bu zorlu ekonomik koşullara rağmen, 2024 yılından itibaren Celanese’nin önemli iç girişimlerden kazanç sağlaması beklenmektedir. Bu çabalar arasında M&M bölümünün entegrasyonundan elde edilmesi hedeflenen 150 milyon dolarlık maliyet tasarrufu ve 2024’ün ilk çeyreğinde tamamlandıktan sonra yıllık 100 milyon dolarlık bir fayda sağlaması öngörülen Clear Lake’teki yeni ve daha uygun maliyetli Asetil üretim tesisinin avantajları yer almaktadır.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu