Haber

Göktürk Yeşil Kalsın Girişimi, İbb Meclisi’ni Ziyaret Etti: CHP Grup Sözcüsü Balyalı: “Büyükşehir Belediyesi’nin El Değiştirmesinden Sonra…

Haber : OKTAY YILDIRIM Kamera: SADIK KARAKULOĞLU

Demirören Grubu’nun kredi borçlarına karşılık Ziraat Bankası’na geçtiği belirtilen İstanbul’un Göktürk Mahallesi’ndeki Kemer Country Golf Sahası’na, Emlak Konut GYO’nun konut inşaatı projesine karşı bölge sakinlerinin çabası sürdürüyor. ‘Göktürk Yeşil Kalsın Girişimi’, bugün İBB Meclisi’nin kasım ayı toplantısı öncesi CHP Grubu’nu ziyaret ederek, projenin durdurulması konusunda takviye istedi. CHP Küme Sözcüsü Tarık Balyalı ise “Büyükşehir Belediyesi’nin el değiştirmesinden sonra yaptıramadıkları şeyleri bakanlık vasıtasıyla yaptırıyorlar. Çok değil 6 ay sonra o da değişir. O bakanlık ellerinden gittiğinde, mutlaka bunun geriye dönüşü olur” dedi.

Demirören Grubu’nun kredi borçlarına karşılık Ziraat Bankası’na geçtiği belirtilen İstanbul’un Göktürk Mahallesi’ndeki Kemer Country Golf Sahası’na, Emlak Konut GYO’nun inşa edeceği projeye karşı bölge sakinlerinin gayreti sürüyor. Proje ile ilgili iki defa yürütmeyi durdurma kararı verilmesine karşılık, inşaat çalışmaları hala sürerken, ‘Göktürk Yeşil Kalsın Girişimi’ üyeleri İBB Meclisi toplantısı öncesi CHP küme üyelerini ziyaret etti.

‘Göktürk Yeşil Kalsın Girişimi’ üyelerinin İBB CHP Kümesi ile görüşmesine CHP Küme Sözcüsü Tarık Balyalı, CHP Meclis üyeleri Gülsüm Polat, Ali Haydar İşgar katıldı. Görüşmede, ‘Göktürk Yeşil Kalsın Girişimi’ sözcüsü Gülseren Onanç şunları söyledi:

“BU SÜRECİN İBB MECLİSİ TARAFINDAN DURDURULMASI GEREKİYOR: Yapılan bütün bu usulsüzlükleri kamuoyu ile paylaşmaya, sizleri de misyona davet ediyoruz. İki hafta evvel Eyüpsultan Belediyemizi ziyaret ettik. Oradaki belediye meclis üyelerine yapılan usulsüzlükleri söyledik. Bir an evvel yapılması gerekenleri söyledik, aksiyon almalarını talep ettik. Şu ana kadar yapılan rastgele bir aksiyon yok. Türkiye’de ve İstanbul’da şöyle bir süreç var. ‘Cumhurbaşkanlığı Kararı’ ve ‘Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Rezerv Yapı Alanı’ diye. İstanbullumuzun ve Türkiye’mizin bütün yeşil alanlarına bir çökme operasyonu yapılıyor. Bu çökme operasyonları daha sonra belediyelerin ruhsat ve inşaat süreçlerine giriliyor ve sizlerde belediyelerde hem ilçe hem de büyükşehir belediyesi bize nazaran büyük hatanın bir halde ortağı haline getiriliyor. Bu rezerv yapı alanı denilen sürecin bir an evvel İBB Meclisi tarafından durdurulması ve itiraz edilmesi gerekiyor.

BİZİM YEŞİL ALANIMIZ BU YÖNTEMSİZ KREDİNİN BİR TEMİNATI OLARAK GÖSTERİLİYOR: Kemerköy’de yaşadığımız tam da böyle bir şey. Bizim alanımız, aslında bir yeşil alan, 30 yıldır bizim kendi ellerimizle büyüttüğümüz, baktığımız bir yeşil alan ama Demirören’in özgür basını sonlandırmak üzere Doğan Medya’yı satın almak için Ziraat Bankası’ndan yöntemsiz kredisine alet edilmiş bir yeşil alandan kelam ediyoruz. Bizim yeşil alanımız maalesef bu adapsız kredinin bir teminatı olarak gösteriliyor. Daha sonra da onu imara açtılar biz çaba ederek o imarı durdurduk 2020 yılında. Daha sonra burası rezerv yapı alanı olarak, yani bir öbür hülle ile bizim yeşil alanlarımız imara, yapılaşmaya açıldı. Şu anda 358 bin metrekarelik yeşil alanımızın üzerine haksız, hukuksuz bir yapılaşma oluyor. Biz 22 gündür buna direniyoruz.  Büyükşehir Belediyesi’ni de ilgilendiren ihlaller var, bununla ilgili İSKİ kanalıyla bildirdik. İSKİ de bu sürecin içine dahil oldu. Fakat şimdi bu ihlallerin, bu sürece bir yaptırımı maalesef olamadı. İBB, İBB Meclisi, şimdi bu yapılan ihlalleri bu yapılan yapılaşmaları durdurmak olarak yerine getiremedi. Size bu kaygımızı anlatmak sizi misyona çağırmak üzere buradayız.”

CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı da görüşmede şunları dile getirdi:

“MESELE ASLINDA BÜSBÜTÜN BİR İMAR RANTI ÖYKÜSÜ: YAPTIRAMADIKLARI ŞEYLERİ BAKANLIK VASITASIYLA YAPTIRIYORLAR: Mesele aslında büsbütün imar rantı kıssası, İstanbul’da çok uzun vakittir yaşadığımız, yeşil alanların imara açılması ile ilgili geçmiş yıllarda kıymetli gördük CHP Kümesi olarak uzun yıllardır bütün bu hukuksuzluklara karşı durup hem siyaseten hem de hukuken bunlara karşılık veriyoruz ve dava açıyoruz. Bu türlü kazandığımız onlarca, yüzlerce dava var.

BAKANLIK VASITASIYLA İMARA AÇIYORLAR: Ama ne yazık ki mevcut iktidar geçmiş devirde Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla yaptıklarını, Büyükşehir Belediyesi’ni kaybetmelerinden sonra, ellerinde olan bakanlık vasıtasıyla yeşil alanları ya da imara açık olmayan yerleri imara açıyorlar. Sadece Kemerköy’deki hadise biraz daha farklı. Onun bir özelliği var, medya kuruluşunun el değiştirme öyküsünün baş aktörü olmasından kaynaklanıyor. Oradaki spor alanlarının imara açılması olayı, orada bir imar rantı yaratılması, imar rantıyla da oraya ödenmesi gereken paranın buradan ödenmesi meselesi…

BELEDİYE MECLİSİ’NİN ALDIĞI KARARA NAZARAN VE DE HUKUKEN ORASI ASLINDA SPOR ALANI: 2018 yılında bu bahis gündeme geldiği günden bu yana takipçisiyiz. Ben Pendik Meclis üyesiyim temelde, lakin buradaki hadiseyi baştan beri biliyoruz ve takip ediyoruz. Hukuken de siyaseten de bu sıkıntıyı takip etmeye, orada yaşayan vatandaşlara dayanak vermeye devam ediyoruz. Biz geçen devir buna karşı çıktıktan sonra da o devir karşımıza çıkan kaynaklar doğrultusunda doğrusunu yaparak, oranın tekrar spor alanı olması için kararımızı verdik ve orası spor alanı oldu. Belediye Meclisi’nin aldığı karara göre ve de bize göre hukuken orası aslında spor alanı oldu. Çünkü geçmiş dönemde gelen hukuksuzluğa dur dedik. Orası spor alanına dönmesi için daha sonra da orası eski haline döndü. Büyükşehir Belediyesi’nin el değiştirmesinden sonra yaptıramadıkları şeyleri bakanlık vasıtasıyla yaptırıyorlar. Çok değil 6 ay sonra o da değişir. Elbette bir ziyan veriliyor burada, lakin kesinlikle bunun geriye dönüşü olur. Geçmiş periyottan bu yana bu mevzuyu nasıl takip ediyorsak bugün de takip etmeye devam edeceğiz. Arkadaşlarımızın da yapması gerekenler varsa onları da konuşuruz. Şu an hangi noktadalar bunu bilmiyorum, hangi teşebbüsler yapıldı ki teşebbüsler yapılıyor. Bilhassa liderimizin yönlendirmesiyle imardan sorumlu genel sekreter yardımcımız şahsen olayla ilgileniyor. Onun haricinde 4 tane daire başkanlığı şahsen ilgileniyor, belediye meclis üyelerimiz şahsen ilgileniyor. Bu hafta içerisinde mevzuyu Belediye Meclisi’nde gündeme getiririz.”

CHP Kümesindeki görüşme sonrası ‘Göktürk Yeşil Kalsın Girişimi’ sözcüsü Gülseren Onanç bir de basın açıklaması yaptı. Onanç şunları söyledi:

“YEŞİL ALANLAR ÜZERİNE REZERV YAPI ALANI İSMİ ALTINDA BİR ÇÖKME OPERASYONU YAPILIYOR: Biz bugün Göktürk Yeşil kalsın teşebbüsü olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ni ziyaret ettik. CHP Grubu’nu ziyaret ettik, onlara 22 gündür Kemerköy’de yaşanan işgalin ayrıntılarını daha düzgün anlatıp, onları misyona davet ettik. Zira; şu anda Büyükşehir Belediyesi’nin uhdesinde olan çeşitli sorumluluklar var. Öncelikli olarak şunu söylemek lazım: Şu anda Türkiye’de, İstanbul’da bütün yeşil alanlar üzerine ‘rezerv yapı alanı’ adı altında bir çökme operasyonu yapılıyor ki Kemerköy’de bunlardan kıymetli bir adedidir. Buna dikkat çektik. Bu yeşil alanların hepimize ilişkin olduğunu aslında dünyaya ilişkin olduğunu, geleceğe ilişkin olduğunu söyledik. Ayrıyeten, bu alanlar birebir vakitte sarsıntı toplanma alanları. Zelzelenin de İstanbul için kıymeti ortada. Muhtemel bir sarsıntıda kullanılacak alanın şu an işgal edildiğini söyledik. Tekrar biz İstanbullular olarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ni bu konuda da göreve davet ettik.

TAŞKIN OLMA RİSKİ ÇOK YÜKSEK: Daha sonra bizim Kemerköy’de yapılan ihlallerden iki adedini çok değerli bulduğumuzu söyledik.  Bir tanesi; Cendere Deresi’nin taşma olasılığı. Bakın şu anda yoğun bir yağmur başladı. Eğer bu yağmur böyle devam ederse şu anda bizim içinde bulunduğumuz Kemerköy’ün inşaat yapılaşma alanı içerisinde taşkın olma riski çok yüksek. Bu evvelden de vardı, şu andaki bu yapılaşmadan sonra çok daha fazla arttı. Bu riske de dikkat çektik. Birebir vakitte İSKİ’nin şu anda ihlal edilen İstanbul Caddesi üzerindeki alanın da bir an önce eski haline getirilmesini talep ettik. İSKİ’yi, Büyükşehir Belediye Meclisi’ni ve Büyükşehir Belediyesi’nin yöneticilerini vazifeye davet ettik. Onlar da bunun takipçisi olacağını söylediler.

YEŞİL ALAN İHLALİ KELAM KONUSU: Şu anda yeşil alan ihlali kelam konusu hem de kamusal bir alan. Bu ihlalin bir an evvel sonlandırılmasını istiyoruz. Başkası de tekrar İSKİ’nin sorumluluğunda olan Cendere Deresi’nin ihlali. Yeniden söylediğimiz üzere demin su taşması, su baskını riskinin çok yüksek olduğu bir alan bu. Bir an evvel kapatılmalı ve o inşaat bir an evvel durdurulması gerekiyor. Ayrıyeten ruhsatsız inşaat sürecinin de lokal belediye tarafından verildiği bir sürece de dahil olunması gerektiğini hatırlattık kendilerine. Her ne kadar bunu Eyüpsultan Belediyesi, bu yöntemsiz ruhsat sürecini götürse de biz Büyükşehir Belediyesi’nin bu usulsüzlüğün takipçisi olmasını ve bunu sonlandırması gerektiğini söylüyoruz. Çünkü bu ruhsat sürecinde, yeniden Büyükşehir Belediyesi’nden birtakım talepler olacaktır. Bu mevzuda da kendilerini misyona davet ettik.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu