Ekonomi

İsrail’de yargı düzenlemesine yönelik protestolar sürüyor

İsrailliler, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun erteleme açıklamasına rağmen, hükümetin tartışmalı yargı düzenlemesini haftalardır protesto ediyor.

Başbakan Netanyahu liderliğindeki aşırı sağcı koalisyon hükümetinin yargı düzenlemesine karşı her Cumartesi akşamı ülke genelinde kitlesel gösteriler düzenleyen İsrailliler, yeniden meydanlara indi.

Tel Aviv, Batı Kudüs, Hayfa, Ra’anana ve Netanya gibi şehirlerdeki gösterilere onbinlerce İsrailli katıldı.

Protestoları düzenleyen gruplar, bu haftaki gösterilere Tel Aviv’de 230 bin, İsrail genelinde ise 450 bin kişinin katıldığını duyurdu.

On binlerce protestocu, her hafta olduğu gibi en büyük gösteriye ev sahipliği yapan Tel Aviv’deki Kaplan Caddesi’ndeki Hükümet Konağı önünde toplandı.

Gösterilerin yapıldığı alana Netanyahu’nun başbakanlığına karşı İngilizce “Suç Bakanı” yazılı dev pankartlar asıldı.

Meydanda kurulan sahnede İsrail’in farklı kesimlerinden siyaset, sanat, iş dünyası gibi isimler demokrasi yanlısı konuşmalar yaptı. Göstericiler, çevredeki ana caddelere kurulan dev ekranları izleyerek konuşmacılara sloganlarla destek verdi.

Ellerinde İsrail bayrakları ile sık sık “demokrasi” sloganları atan göstericiler, koalisyon hükümetindeki aşırı sağcı siyasetçileri eleştiren pankartlar taşıdı.

Bu haftaki gösterilerde ABD bayraklarının yer alması da dikkat çekti. İsrail bayrağı ve ABD bayrağı taşıyan çok sayıda gösterici, ABD Başkanı Joe Biden’ın “hükümetin yargı düzenlemesinden büyük kaygı duyduğunu ve İsrail’in bu yolda devam edemeyeceğini” söylemesinin ardından geldi.

27 Mart’a ertelendi

Batı Kudüs’te de binlerce gösterici yargı düzenlemesini protesto etmek için Cumhurbaşkanlığı Konutu önünde toplandı.

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin’in 5 Ocak’ta açıkladığı “yargı reformu”, Yargıtay’ın yetkilerini sona erdiren ve yargı atamalarında hükümetin söz sahibi olmasını sağlayan değişiklikleri içeriyor.

Başbakan Binyamin Netanyahu, 27 Mart’ta ülke genelinde kitlesel protesto ve grevlere neden olan yargı düzenlemesini ertelediğini açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu