Teknoloji

Norveç hükümet bakanlıkları siber saldırıya uğradı!

Norveç hükümeti Pazartesi günü on iki Norveç bakanlığının siber saldırıya uğradığını ve en son saldırının Avrupa’nın en büyük gaz tedarikçisi ve NATO’nun en kuzeydeki üyesinin kamu şubesini vurduğunu duyurdu.

Bakanlıklara hizmet sağlamaktan sorumlu devlet dairesinin lideri Erik Hope bir basın toplantısında söyledi. “Tedarikçilerimizden birinin platformunda bir zayıflık belirledik.Farkın kapandığını söyledi.

SALDIRGANLAR VE ETKİNİN BÜYÜKLÜĞÜ BİLİNMİYOR

Hope, saldırının tedarikçinin platformunda olduğunu söylüyor ” olağan dışıTrafik nedeniyle tespit edildiğini söyledi ve ayrıntı vermeyi reddetti. Saldırı 12 Temmuz’da ortaya çıkarıldı ve polis tarafından soruşturuluyor.

Reuters’e göre, Erik Hope Bunun arkasında kimin olduğunu ve [saldırının] etkisinin boyutunu söylemek için henüz çok erken” dedi.söz konusu.

Rusya’nın gaz akışındaki düşüşün ardından Norveç, Avrupa’nın en büyük gaz tedarikçisi ve Batı Avrupa’nın en büyük petrol ihracatçısı.

Hope, Başbakanlık ofisi ile dışişleri, savunma ve adalet bakanlıklarının farklı bir bilişim platformu kullandıkları için etkilenmediğini söyledi.

SALDIRI UKRAYNA’YI DESTEKLEDİĞİ İÇİN GERÇEKLEŞMİŞ OLABİLİR

Norveç’in hükümet sektörü daha önce siber saldırılara maruz kalmıştı; Haziran 2022’de “Rus yanlısı bir suç örgütü”Bu, suçlandığı dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırısını da içeriyordu.

NATO üyesi Norveç, Kuzey Kutbu’nda Rusya ile sınır paylaşıyor ve Ukrayna’yı silah, insani yardım ve para ile destekliyor.

Ülkenin siber güvenlik kurumu, Şubat ayında yayınladığı son risk değerlendirme raporunda, 2022’deki ciddi olayların sayısının 2021’dekiyle aynı olmasıyla birlikte, 2019 ile 2021 arasında siber saldırı sayısının üç katına çıktığını söyledi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu