Haber

Özbekistan’da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ABD’ye sert FETÖ tepkisi: Biden onu saklıyor

Özbekistan’da düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı’nın 9. Zirvesi’ni başarıyla tamamladıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, dönüş yoluna geçmeden önce gazetecilerle bir araya geldi. Erdoğan burada gündeme ilişkin görüşlerini aktardı.

“İSTİHBARAT YETKİLİLERİMİZİ BİR ARAYA GETİRELİM” TEKLİFİ

Türk devletlerinin FETÖ’ye bakış açısına ve ABD’nin FETÖ’yü desteklemesine değinen Erdoğan, “Biz bu önderlerle her bir ortaya gelişte terörle gayret konusunu; PKK/PYD/YPG, FETÖ, DEAŞ, bütün bunları kendilerine hatırlatıyoruz. FETÖ konusunda kendileri ‘Bizde var’ demiyorlar. Daima söyledikleri şey şu; ‘Biz bunları temizledik, temizliyoruz’ diyorlar. Bugün de birebir şeyi gerek Kırgızistan gerek Özbekistan gerek Kazakistan’la yine konuştuk. Dedik ki ‘Bu mevzudaki çabanız hangi safhada? FETÖ ile uğraşta belirli bir ara kaydedebildiniz mi? Sizler yok diyorsunuz lakin bizdeki istihbarat bilgilerinde ne yazık ki hala sizin devlet kademelerinde bile bunların olduğunun bilgileri bize geliyor. O vakit benim size söyleyeceğim tek şey var; istihbarat dairenizi bizim istihbarat başkanlığımızla bir ortaya getirelim, müşterek olarak çalışsınlar, şayet gerçekten temizlenmişse sorun yok, siz de rahat edersiniz biz de rahat ederiz. Fakat bilin ki bunlar sizin için büyük tehlike ve tehdittir.” ifadelerini kullandı.

“CANIM YANDIĞI İÇİN BEN SİZE ANLATIYORUM’ DEDİM”

Erdoğan açıklamalarına şöyle devam etti: “Mesela liderlerden bir tanesi bugün bana ‘Ben, siz bu işin üzerinde bu kadar dururken bu FETÖ’nün ne olduğunu hala bilmiyordum’ dedi. ‘İşte sizin bu noktadaki bilgi kaynaklarınız maalesef size yanlış bilgi aktarıyor. Yanlış bilgi aktardığı için de bu alçakların, bu namussuzların ne olduğunu anlayamıyorsunuz. Bunların 160’a yakın ülkede okulları vardı ve bu okullarda bunlar güya uygun niyetle eğitim öğretim yaptırdıklarını söylüyorlardı. Oranın yöneticileri de ‘bunlar kötü bir şey yapmıyor, bunlar eğitim öğretim yaptırıyor’ diyorlardı. Lakin o eğitim öğretim yaptırıyor dediğiniz yerde oraların zeki çocuklarını alıyorlar, onları zehirliyorlar ve onları da ondan sonra hem kendi ülkeleri hem de Türkiye aleyhine birçok çalışmaların içerisine sokuyorlar. Bakın işte bizde 15 Temmuz hadisesinde her şey patlak verdi ve bizim 252 canımız maalesef şehit oldu. Bunun yanında askeriydi, siviliydi 2 bini aşkın vatandaşımız yaralandı, gazi oldu. Bütün bunları biz yaşadık. Gelen başbakanlara, liderlere Meclisimizi gösteriyoruz. İşte demokrasinin merkezi olan Meclisimizi bunlar bombaladılar. Neyle? Bu ülkenin, bu devletin, bu ordunun uçaklarıyla bombaladılar. Helikopterlerle geldiler vurdular. Şayet vakit yarışında isabet ettirebilseydiler bugün tahminen ben de olmayacaktım. Benim iki tane müdafaam şehit oldu. Bunların hepsi yaşanmış hadiseler. Benim canım yandığı için ben size bunları anlatıyorum’ dedim.”

“FETÖ’YÜ BIDEN SAKLIYOR”

FETÖ’ye ABD’nin sahip çıktığını belirten Erdoğan, “Şu anda bunlara kim sahip çıkıyor? Başta Yunanistan. Kaçıp Yunanistan’a gidiyorlar, kaçıp Avrupa’ya gidiyorlar. Daima buralara kaçtılar; Almanya’da, Fransa’da, Hollanda’da, Danimarka’da, İngiltere’de, Amerika’da yaşıyorlar. Ve bu adamı Amerika saklıyor. Kim saklıyor? Biden saklıyor. Kendilerine Pensilvanya’da devasa bir kâşâne verdiler, orada bu adam yaşıyor. Bana terörün merkezi neresi diye sorarsanız; işte ben size şu anda bunu söylerim.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu