Ekonomi

Partiler asgari ücrete ilişkin ilk rakamlarını açıklayacak

Asgari Fiyat Tespit Komisyonu’nun 14 Aralık’ta yapılacak ikinci toplantısında ekonomik veri ve raporların kurul ile paylaşılması ve bu kapsamda zam pazarlıklarının çerçevesinin belirlenmesi bekleniyor.

Doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı, dolaylı olarak da tüm vatandaşları ilgilendiren yeni taban fiyatın belirlenmesi süreci devam ediyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliğinde 7 Aralık’ta ilk toplantısını yapan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 14 Aralık’ta ikinci toplantısını yapacak.

Pazarlık çerçevesinin belirlenmesi açısından önemli olan bu toplantıda temel ekonomik bilgiler masaya yatırılacak.

Hazine, Maliye ve Ticaret bakanlıkları ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temsilcilerinin ekonomik bilgi ve raporları yönetim kurulu ile paylaşacağı toplantıda tarafların ilk sayıları açıklamaları bekleniyor.

Öte yandan Komite’de işçi sınıfını temsil eden TÜRK-İŞ’in de gelir vergisi tarifesinin çalışanlar lehine düzenlenmesi ve sendikal örgütlenme önündeki engellerin kaldırılması konularını toplantıda gündeme getireceği öğrenildi.

Bakanlık asgari fiyat anketini paylaştı

Emek Genel Müdürü Sadettin Akyıl başkanlığında basına kapalı gerçekleşen ilk toplantıya Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç ve TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Pevrul Kavlak başkanlık etti. personel komitesi.

Toplantıda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı asgari ücret anketini taraflarla paylaşırken, ankette personel veya patron olmayan çeşitli mesleklerde bulunanların 2023 yılında taban ücrete yönelik ortak beklentisinin yüzde 7 olduğu belirtildi. bin 845 lira.

Minimum fiyat nasıl belirlenir?

Asgari fiyat, yasa gereği personel, patron ve beş devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Taban Fiyat Tespit Kurulu tarafından belirlenir. Kurul, yeni asgari fiyatı belirleme çalışmaları kapsamında, Aralık ayı içerisinde örf ve adete bağlı olarak dört kez toplanmaktadır.

Bakanlıkça belirlenen üyelerden birinin başkanlığında kurul en az 10 üyenin katılımıyla toplanır ve çoğunluk oyu ile karar verir. Oyların eşitliği halinde lider olan partinin çoğunluğu kazandığı kabul edilir.

En düşük fiyat net 5 bin 500 lira

Bir işçi için asgari ücret aylık brüt 6 bin 471 lira, vergiler ve kesintiler düşüldükten sonra net 5 bin 500 lira 35 kuruş.

Asgari fiyatın patrona maliyeti toplam 7 bin 603 lira bir personel için 43 kuruş. Bunun 6 bin 471 lirası brüt asgari ücret, 1003 lirası 1 kuruş sosyal güvenlik primi, 129 lirası 42 kuruş işveren işsizlik sigortası fonu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu