Teknoloji

Qualcomm’dan yeni işlemci sürprizi: Oryon işlemciler hakkında ne biliyoruz?

Qualcomm, Snapdragon eser ailesi için Oryon ismi verilen yeni bir CPU alt markasını duyurdu. Yeni CPU, 2023 yılında piyasaya sürülecek ve Windows PC’ler, akıllı telefonlar ve diğer cihazlarda kullanılmak üzere üreticilere sunulacak. Şirket yeni CPU’yu Snapdragon Zirvesi‘nde duyurdu, ancak ne içerdiği hakkında çok az ayrıntı verdi.

Şirket birkaç yıldır Windows ve Chrome OS bilgisayarlar için Snapdragon markalı çipler üretiyor; ancak bunları birçok Windows cihazına yerleştirmekte yavaş kalmıştı. Şimdi şirket, yeni markası Oryon ile bunu telafi etmeyi amaçlıyor.

Oryon, Qualcomm’un 2019 yılında daha evvel Apple’ın A serisi çipleri üzerinde çalışan 3 çip uzmanı tarafından kurulan Nuvia’yı 1,4 milyar dolara satın almasıyla ortaya çıkan teknolojiye dayanıyor. Yeni kuşak çiplerin, Windows bilgisayarlar için mevcut eserlerinden daha yeterli performansa sahip olacağı tez edilirken, şirket tanıtımda bunu takviyeler biçimde Oryon için “yeni bir performans seviyesi” diyor. Bakalım, Oryon piyasaya çıkınca ne kadar güçlü olacak, daima birlikte göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu