Haber

Rusya adına casusluk yapmaktan hüküm giymiş eski FBI ajanı ABD’de ölü bulundu

ABD’de Rusya adına casusluk yapmaktan ömür boyu hapis cezasına çarptırılan 79 yaşındaki eski FBI ajanı Robert Hanssen’in cezaevinde öldüğü bildirildi.

CBC News’in haberine göre ABD Hapishaneler Bürosu İletişim Başkanı Kristie Breshears yaptığı açıklamada, ABD’de Rusya adına casusluk yapmaktan ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Hanssen’in hücresinde hareketsiz kaldığını ve cezaevi görevlilerinin harekete geçtiğini söyledi. anında müdahale etmek.

Breshears, cezaevi personelinin acil sağlık ekiplerine haber verdiğini belirterek, “Mahkumun ölüm haberi acil sağlık ekipleri tarafından duyuruldu.” bilgisini paylaştı.

Hanssen, 1979’dan itibaren Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ne (SSCB) ve ardından Rusya’ya son derece üstü kapalı belgeler satmakla suçlandı.

Suçunu kabul eden Hanssen, 2001 yılında federal bir mahkeme tarafından casusluktan ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Hanssen’in “Ramon Garcia” takma adını casusluk yaparken kullandığı ve binlerce kapalı belgeyi 1,4 milyon dolardan fazla nakit, elmas ve yabancı banka mevduatları karşılığında sattığı kaydedildi.

2001 yılında Virginia’da bir parkta casusluk yaparken yakalanan Hanssen’in kimliği, bir Rus istihbarat görevlisinin Hanssen’in parmak izlerinin bulunduğu bir çöp torbasını ve ses kaydını içeren bir belgeyi teslim etmesiyle belirlendi.

haberkaracoban.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu