Haber

Sudan’da sivil yönetim ve demokratik seçimlerin önünü açacak ‘Çerçeve Anlaşma’ imzalandı

Sudan’da geçen yıl yaşanan askeri darbenin ardından askeri yönetim ile demokrasi yanlısı grup arasında demokratik seçimlerin önünü açacak “çerçeve anlaşma” imzalandı.

Sudan’da geçen yıl 25 Ekim’de gerçekleşen askeri darbenin ardından siyasi krizi çözmek için taraflar arasında ilk adım atıldı. Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan ve yardımcısı Muhammed Hamdan Dagalo ile Türkiye’de demokrasi yanlısı Özgürlük ve Değişim Güçleri liderleri arasında başkent Hartum’da “çerçeve anlaşma” imzalandı. Başkent Hartum.

Orduyla müzakere etmeyi reddeden Sudan’daki demokrasi yanlısı Direniş Komitesi de dahil olmak üzere kilit muhalefet güçlerinin çoğu anlaşmayı boykot etti. Anlaşma imzalandıktan sonra Direniş Komitesi liderleri anlaşmaya karşı gösteriler yapılması çağrısında bulundu. Anlaşma, ülkeyi seçimlere götürmek için sivillerin önderliğinde yeni bir geçiş hükümeti kurmayı taahhüt ediyor ve Ekim 2021 darbesinin ardından Sudan’ın demokrasiye geçişi için bir yol sunuyor. Anlaşma, Sudan’ın askeri olarak siyasetten çekilmesini ve ülkeyi özgür ve adil seçimlere götürecek 24 aylık geçiş dönemini denetlemesi için bir sivil başbakanı öngörüyor. Çerçeve anlaşmanın birkaç hafta içinde kesin anlaşmalara ve kesintili anayasal düzenlemelere dönüşmesi bekleniyor.

Sudan’da yönetimin tamamen sivillere devredilmesi için düzenlenen gösterilerde 119 kişi hayatını kaybetti.

Ne oldu?

Sudan’ın eski Devlet Lideri Ömer El Beşir’in 30 yıllık yönetiminin 11 Nisan 2019’daki halk ayaklanmasıyla sona ermesinin ardından başlayan geçiş döneminde, iktidar ordu ile sivil yönetim arasında paylaşılamıyordu. Geçen yıl 25 Ekim’de, Başbakan Abdullah Hamduk ve aralarında en az dört bakanın da bulunduğu diğer sivil hükümet yetkilileri gözaltına alındı. Egemenlik Divanı Başkanı ve Ordu Komutanı Abdülfettah el-Burhan daha sonra olağanüstü hal ilan ederek mülki idareyi kaldırdığını duyurdu. – HARTUM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu