Haber

Ticaret hacmini ve yatırım seviyesini artırmalıyız

Katar Ticaret ve Sanayi Bakanı Boğaziçi Zirvesi’nde iş birliği çağrısında bulundu

Ticaret hacmi ve yatırım

Seviyeyi arttırmalıyız

 

Uluslararası İşbirliği Platformu (IIP) tarafından bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Boğaziçi Tepesi, “Gelecek Yüzyıla Hoş Geldiniz” temasıyla gerçekleştirildi. 16-17 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilen ve bu yıl 53 farklı ülkeden konuşmacı ve katılımcının katıldığı zirvede, çok taraflı iş birliğinin barış ve kalkınmanın temeli olduğu vurgulandı. Katar Ticaret ve Sanayi Bakanı Şeyh Muhammed bin Hamad Bin Qassim Al Abdullah Al Thani konuşmasında, “Gıda güvenliği ve iklim değişikliği gibi zorluklar nedeniyle ticaret hacmini artırmalı ve yatırım seviyesini yükseltmeliyiz. bizim ülkelerimiz. Katar’ın 2030 vizyonuyla başlattığı çalışmaların merkezinde bilim ve teknoloji yer alıyor. Kardeş Filistin halkının bugün büyük bir baskıya maruz kalması bölgenin güvenliğini ve istikrarını olumsuz etkilemektedir. “Gerçek bir barış ve Filistin halkının haklarını talep ediyoruz.” söz konusu.

Zirvede verilen mesajlarda İsrail ile Filistin arasındaki gelişmeler öne çıktı. Katılımcılar krizin bölgedeki istikrarı da etkilediğini vurgularken; Ateşkesin uygulanmasının gerekliliğine dikkat çekti. UİP Kurucusu ve Lideri Cengiz Özgencil, 27 farklı panelde alanında uzman 170’e yakın katılımcıyla dünya barışına katkıda bulunmayı hedeflediklerini belirterek; UIP Onur Komitesi Lideri Rona Yırcalı, “Bu zirvede önümüzdeki yüzyılda nelerle karşılaşabileceğimizi tartışacağız. İklim değişikliğini ve enerji krizini dikkate almadan geleceği planlayamayız. Sağlık, beslenme, barınma, eğitim ve adaletsiz gelir dağılımı küresel ölçekte artan sorunların başında geliyor. Bu sorunları görmezden gelme lüksümüz yok” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Dünyanın buluşma noktası olan ve Uluslararası İşbirliği Platformu (IIP) tarafından düzenlenen 14. Boğaziçi Zirvesi, bu yıl “Gelecek Yüzyıla Hoş Geldiniz: Zorluklar ve Beklentiler” temasıyla İstanbul’da başladı. İki gün sürecek etkinlik, 53 ülkeden 1000’e yakın katılımcıyı bir araya getirecek. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da fikir ve önerilerin paylaşılacağı birçok panel düzenlenecek. 16-17 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek zirvenin ilk gününde konuşan,   UİP Kurucusu ve Lideri Cengiz Özgencil, 27 farklı panelde alanında uzman 170’e yakın katılımcıyla dünya barışına katkı sağlamayı hedeflediklerini belirtti. UIP Onur Komitesi Lideri Rona Yırcalı, “Bu zirvede önümüzdeki yüzyılda nelerle karşılaşabileceğimizi tartışacağız. İklim değişikliğini ve enerji krizini dikkate almadan geleceği planlayamayız. Sağlık, beslenme, barınma, eğitim ve adaletsiz gelir dağılımı küresel ölçekte artan sorunların başında geliyor. Bu sorunları görmezden gelme lüksümüz yok. Ne yazık ki küreselleşme milliyetçi hareketlerin artmasıyla tehdit ediliyor. Bu aynı zamanda uluslararası finansal araçların kullanımını da olumsuz etkiliyor” dedi. değerlendirmesini yaptı.

YATIRIM SEVİYESİNİ ARTIRMALIYIZ

Katar Ticaret ve Sanayi Bakanı Şeyh Muhammed bin Hamad Bin Qassim Al Abdullah Al Thani konuşmasında şunları söyledi: “Gıda güvenliği ve iklim değişikliği gibi zorluklar nedeniyle ülkelerimiz arasındaki ticaret hacmini artırmalı ve yatırım seviyesini yükseltmeliyiz. Katar’ın 2030 vizyonuyla başlattığı çalışmaların merkezinde bilim ve teknoloji yer alıyor. Ar-Ge ve yapay zekaya yaptığımız yatırımlarla dijital dönüşüme imza atıyoruz. Uyguladığımız programlarla sürdürülebilir kalkınmayı artırmayı hedefliyoruz. Kardeş Filistin halkının bugün büyük bir baskıya maruz kalması bölgenin güvenliğini ve istikrarını olumsuz etkilemektedir. “Gerçek bir barış ve Filistin halkının haklarını talep ediyoruz.”

ZORLUKLAR AYNI ZAMANDA GELİŞİM İÇİN BİR FIRSATTIR

Tepenin karar alma ve politika geliştirme açısından değerine değinen Darfur Sultanı Al-Sultan Ahmed Dinar, Türkiye’nin her alanda büyük bir atılım yaptığını ve tüm dünyaya ilham verdiğini belirtti. Sömürgeciliğin Afrika’nın kaynaklarını ve kalkınmasını sekteye uğrattığını belirten Ahmed Dinar, “Sömürgeciliğin bölgede etkileri halen devam ederken altyapıdan eğitime kadar pek çok alanda kırılgan bir yapıya sahip olmamıza neden oluyor. Altyapı ve teknolojideki eksiklikler bu durumu daha da kötüleştiriyor. Eğitim olanaklarının eksikliği kalkınmanın ve dünyayla bütünleşmenin önündeki temel engellerden biridir. Afrika’nın kalkınma konusunda güçlü kaynaklara sahip olduğunu söyleyebilirim. Zorlukların aynı zamanda fırsatlar anlamına da geldiğini biliyoruz. Afrika’daki yatırımlarla kıtanın büyük bir atılım gerçekleştirebileceğini biliyoruz. Bize yeni ilişkiler kurma ve istişarede bulunma fırsatı veren bu tepede iş birliğine hazır olduğumuzu ifade etmek isterim.” söz konusu.

ÇOK TARAFLI İŞBİRLİĞİ BARIŞIN VE KALKINMANIN TEMELİDİR

Suudi Arabistan’ın Ankara Büyükelçisi Fahad Bin Assaad Bin Abdulkareem Abualnasr ise konuşmasında şunları söyledi: “Çok taraflı işbirliğinin olduğu bir dünya barışın temelidir ve bu kalkınmanın en önemli unsurudur. Suudi Arabistan olarak küresel ekonomide iş birliği yoluyla ekonomik istikrarın ve sürdürülebilir kalkınmanın desteklenmesine önem veriyoruz. Bölgenin en önemli iki ekonomisi olan Suudi Arabistan ve Türkiye, 2030 vizyonu çerçevesinde güçlerini birleştiriyor. Devam eden işbirliğimizin her iki ülkenin kalkınmasına fayda sağlayacak şekilde giderek güçlenmesini umuyoruz.” değerlendirmesini yaptı. Fahad Bin Assaad Bin Abdulkareem Abualna, Gazze’de yaşananları insani bir kriz olarak nitelendirirken, zorunlu göçe karşı olduklarını söyledi.

DÜNYA EŞSİZ BİR EKONOMİK BÜTÜNLEŞME DÖNEMİNDEDİR

“Geleceğe yönelik uzun vadeli hedefler koymalıyız. Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka ise şunları söyledi: “Dünyamız adaletten ve eşitlikten yoksun bir çizgide daha kötü bir geleceğe sürükleniyor. Yarını beklemeden bugün harekete geçmeliyiz.” Başta yapay zeka olmak üzere oyunun kurallarını değiştiren gelişmelerin önümüzdeki yıllarda tüm insanlığa fayda sağlaması için iş birliğini ön planda tutan bir formül bulmalıyız. Gelecek yüzyılın sorunlarını çözebilmek için farklı kültürlerden çeşitliliği ortaya çıkararak bir analiz yapmamız gerekiyor. Dünya benzeri görülmemiş ölçekte bir ekonomik entegrasyon sürecinden geçiyor. Öte yandan siyasi kutuplaşma da artıyor. “Dünya vatandaşları olarak hepimizin adaleti ve eşitliği hedeflemesi ve daha yeterli bir geleceğe odaklanması gerekiyor.” değerlendirmesini yaptı. Türkiye ve Kosova’nın tarihi ve kültürel kopmaz bağları sayesinde iki kardeş ülke olduğunu belirten Damka, iki ülke arasındaki işbirliğinden memnuniyet duyduklarını söyledi.

EKONOMİK İSTİKRARSIZLIK VE GÖÇLER UMUTLARI AZALTIYOR

Ürdün Senatosu Lideri Faisal Akef Al-Fayez, “Ekonomik istikrarsızlık ve göçler insanların geleceğe dair umudunu azaltıyor” diyerek şunları ekledi: “Çok sayıda sosyal ve toplumsal düşünce var ve bu, uluslararası çıkarlara da yansıyor. Pandemi sonrası yaşanan elektrik krizleri ve gıda tedarikindeki zorlukların yanı sıra iklim krizi de karşı karşıya kaldığımız temel sorunlardan biri. Dünyayı korumamız lazım. İklim kriziyle ilgili önemli adımların atılabileceğini umuyoruz. Sadece savaş nedeniyle değil; Güvenlik nedeniyle insanlar memleketlerini terk etmek zorunda kalıyor. 2017’den bu yana 65 milyon insan göç etmek zorunda kaldı. Yoksulluk artarken adaletsizlik sürüyor. Küresel ölçekte yaşanan zorluklarla karşılaştırıldığında bölgemizdeki zorluklar giderek artıyor. Bölgesel istikrarsızlığımız halen devam ediyor. İsrail’in haksız saldırısı bu istikrarsızlığı körüklüyor. Filistin’de katliam yaşanıyor. Saldırılarda şu ana kadar 11 bin sivil hayatını kaybetti, bunların 4 bini çocuk. Şu anda Gazze’de tedavi imkanı yok. “Bize insan haklarını öğretenler sessiz kalıyor.” söz konusu.

ZİRVEDE DEĞERLİ YATIRIM FIRSATLARI

Bu yıl ekonomik panellerin ön plana çıktığı zirvede, Türkiye’deki yatırım fırsatları da vurgulandı. Zirvede yurt dışından gelen yatırımcılar, özellikle elektrik ve bankacılık departmanlarında sektörel bazda değerli B2B toplantıları gerçekleştirdi. Zirvede gerçekleştirilecek 27 panelle, özellikle pandemi sonrası ekonomiden kültür sanata, teknolojiden dijitalleşmeye, enerjiden tarım ve gıda güvenliğine, spora kadar değişen dünyanın yeni vizyonu tartışıldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu