Teknoloji

Twitter’ın Telif Sistemi Çöktü: Siteye Filmler Yükleniyor

Elon Musk’ın satın almasından sonra yönetimsel ve yapı olarak çok önemli bir imtihan veren Twitter’da işler, görünüşe nazaran pek de yolunda gitmiyor. Musk’ın pek çok ismi kovması, kovulmayanların bir kısmının misyonlarından ayrılması, gelen tenkitler derken platform pek çok sıkıntıyla boğuşmaya başladı. 

Son olarak platformun otomatik telif takip/kaldırma sistemi devre dışı kalmış gözüküyor. Bir kullanıcı, Tha Fast and the Furious Tokyo Drift sinemasının tamamını platforma yükledi. Bunu da sineması iki dakikalık 50 modüle bölüp tek bir liste haline getirerek başardı. 

Film platformdan kaldırılmadı

Film yüklendikten sonra da süreç oldukça enteresan bir şekilde ilerledi. Çoklukla bu çeşit telif sorunu yaratan içeriklerde “bu medya oynatılamıyor” tabiri kullanılır. Tweet ve hesap kalsa da medyaya erişemezsiniz. Bu sefer ise Twitter’dan bir çalışan gönderileri kendi elleriyle kaldırdı ve hesabı da engelledi.

Sorun bu kadarla da kalmıyor, hatta daha da enteresan bir hale geliyor. Mobilde kullanıcılar kapatılmış olan hesaptaki gönderilere erişebiliyor ve sineması de izleyebiliyorlar. Gönderileri favorilemiş olanlar, gönderi kaldırılmış olsa bile gönderilere erişebiliyor.

Bu da temel olarak telif sisteminin yanlışlı olduğunu gösteriyor. Üstelik tek bir hesap kapatılmış olsa bile bu durumun nedeni, hesabın viral olması nedeniyle dikkat çekmiş olması. Dikkat çekmeyen hesaplar ya da yedek hesaplar, rastgele bir sorun olmadan paylaşımlarına devam edebilecek üzere duruyor. Bilhassa az bilinen imaller paylaşıldığında neredeyse hiçbir yaptırım olmuyor. 

Bu durumun ufak tefek trollükler için kullanılabilmesini bir kenara bırakırsak, medya devleri platformu DMCA ihlalleri ve potansiyel yasal yaptırımlarla sıkıştırabilir. Bilhassa Disney üzere devler, bu tipten durumlar ortaya çıktığında çok önemli hukukî yaptırım süreçleri başlatabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu