Ekonomi

AB’de rüzgar ve güneş enerjisi fosil yakıtları geride bıraktı

Rüzgar ve güneşten elektrik üretimi, Avrupa Birliği’nde (AB) elektrik üretiminde tüm fosil yakıtların toplam payını geçtiğimiz ay ilk kez geride bırakarak yüzde 31’e ulaştı.

Londra merkezli düşünce kuruluşu Ember’in analizine göre, Mayıs ayında AB’nin elektrik üretiminde fosil yakıtların payı yüzde 27 (53 terawatt-saat) oldu.

Rüzgar ve güneş ise 59 teravat saat üretimle toplam elektriğin yüzde 31’ini sağladı. Rüzgar ve güneşin elektrik üretimindeki payı, tam bir ayda ilk kez tüm fosil yakıtları geride bıraktı.

AB elektrik üretiminde güneş enerjisinin payı geçen ay tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak yüzde 14’e ulaştı. Mayıs ayında 27 teravat saat güneş elektriği, geçen yıl Temmuz ayında ulaşılan rekor üretimi aştı.

AB’de ilk kez güneşten kömürden daha fazla elektrik üretildi. Kömürün AB elektrik üretimindeki payı Mayıs ayında yüzde 10 seviyesinde gerçekleşti.

Rüzgârın payı ise yıllık bazda yüzde 17 artmaya devam etti, ancak bu oran Ocak ayında ulaşılan yüzde 23’lük rekor üretim seviyesinin altında kaldı.

Rüzgar ve güneşten elektrik üretimindeki artış nedeniyle kömürün üretimdeki payı Mayıs ayında aylık bazda tüm zamanların en düşük seviyesine indi. Kömürün yüzde 10’luk payı salgın döneminde üretimin bile altında kaldı.

Ember’in analizine göre, geçen ay fosil yakıtlardan elektrik üretiminde yaşanan düşüş istisnai bir durum olarak ortaya çıktı.

Bu yılın Ocak-Mayıs döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre kömür ve gazdan elektrik üretimi sırasıyla yüzde 20 ve yüzde 15 azalırken, güneş ve rüzgardan elektrik üretimi sırasıyla yüzde 10 ve yüzde 5 arttı. .

Ember Avrupa Başkanı Sarah Brown, bilgilerle ilgili yaptığı değerlendirmede, Avrupa’nın elektrik dönüşümünün saf elektrik kayıtları ile gerçekleştiğini belirterek, “Güneş ve rüzgar sadece fosil yakıt kullanımının azalmasına yardımcı olmuyor. Sadece kömürden elektrik üretimi de dibi görmüyor. , gaz da sallantıda. AB’de bu yıl fosil yakıtlar tükendi. Biz elektrik üretiminde büyük bir azalma gerçekleştirmeye hazırlanırken rüzgar ve güneş şimdiden geleceğin elektrik sisteminin belkemiğini oluşturmaya başlıyor.” terimleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu