Haber

Hatay yeniden planlanacak

HATAY (İGFA) – Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle Antakya EXPO Hatay Planlama Merkezi’nde gerçekleştirilen çalıştayda, 126 akademisyenin Hatay’ın mevcut durumu ve geleceğine ilişkin multidisipliner yöntemler kullanarak yaptığı araştırmalar hakkında bilgi verildi.

Şubat 2023 depreminin sosyoekonomik maliyetleri analiz edilerek Hatay’da üretilecek süreksiz yapıların yerleşim alanı ve tasarım kriterlerinin belirlenmesi ve sürdürülebilir kalıcı konut yerleşimlerinin planlama, tasarım ve üretim ilkelerinin geliştirilmesi konusunda fikir alışverişinde bulunuldu.

Bölgenin yerel zemin koşullarının değerlendirildiği çalıştayda, yüzey ve
Yeraltı suyu kaynakları, isale hatları, içme suyu arıtma tesisleri, pompa merkezleri, su dağıtım şebekesi, atıksu toplama sistemleri ve atıksu arıtma tesislerinin deprem sonrası durumları incelenerek yapılacak çalışmalarla ilgili önerilerde bulunuldu.

Saha gözlemleri ışığında binalarda hasar tespit yöntemleri tartışılarak, yıkım atıklarının tespitine yönelik modeller hakkında görüşler ortaya konuldu.

BİLİMSEL VE ​​TEKNOLOJİK TEKLİFLER GELİŞTİRİLDİ

Afet bölgesindeki elektrik güç sistemi, hasar ve sorun giderme süreçleri incelenerek, afet anında elektrik enerjisinin sürekliliği ve güvenliği için bilimsel ve teknolojik öneriler geliştirildi. Raporları, istatistiksel bilgileri ve anket sonuçlarını paylaşan uzmanlar; Taşınmaz kültür varlıklarından müzelere, ulaşımdan lojistik ve manevi alanlara kadar Hatay’ın yeniden yapılanmasını tüm yönleriyle ele aldı.

Proje koordinatörü: Prof. Dr. Uğur Doğan ve proje yöneticisi Prof. Dr. Nabi Yüzer’in gerçekleştirdiği çalıştayda; Pelin Özener, Prof. Dr. Fatih Gülgen, Prof. Dr. Mehmet Çakmakcı, Prof. Dr. Özgür Çakır, Prof. Dr. Zeynep Gül Ünal, Prof. Dr. Ozan Erdinç, Prof. Dr. Nevra Ertürk, Prof. Prof. Dr. Halit İhtimam, Doç. Dr. Selçuk ALP, Doç. Dr. Adem Sakarya, Doç. Dr. Sema Yılmaz Genç, Dr. Habip Cem Yenidoğan, Dr. Ali Osman Kuruşçu, Arş. Görmek. Zahide Gül Karaağaç ve Arş. Görmek. Ozan Okudan katkıda bulundu.

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, daha güvenli bir gelecek inşa etmek için bilim insanlarıyla bir araya gelmeye devam edeceklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu